در زندگی های روزمره یکی از مهمترین کارهای لازم نظافت منزل و راه پله ها می باشد زیرا همیشه تمیز کردن منزل و محیط اطراف علاوه بر پاکیزگی می تواند فواید دیگری را برای سلامت جسم و روح انسان به همراه داشته باشد. امروزه با توجه به آپارتمان نشینی تمیز کردن راه پله ها به صورت شخصی امکان پذیر نمی باشد لذا می بایست افرادی با نام نظافتچی وظیفه نظافت منزل ها و راه پله ها را بر عهده بگیرند. این افراد اغلب به صورت شرکتی و رعایت نکات اساسی کار نظافت را انجام می دهند.

نظافت مشاعات و راه پله ها از جمله مسائل مهم نظافت یک ساختمان به حساب می آید زیرا در هنگام ورود هر شخصی به داخل ساختمان قبل از هر چیزی نظافت راه پله ها جلب توجه می کنند. بنابراین برای نظافت منزل و را پله می بایست به تمیز کردن شیشه ها، نظافت درب های ورودی، نظافت کابین آسانسور، تمیز کردن پارکینگ و حیاط، نظافت محوطه و راهروها، تمیز کردن نرده ها، تمیز کردن کلید پریزها و….توجه کافی شود. در صورتی که نظافت منزل و راه پله مربوط به ساختمان های بازسازی شده و نوساز باشد می بایست نظافتچی با دقت و مهارت بیشتری کار نظافت را انجام دهد. زیرا وجود گرد و خاک به همراه نخاله های ساختمانی باعث می شود تا نظافت منزل و راه پله ها به زمان بیشتر و نیروی بیشتری نیاز داشته باشند.

 

 

 

نحوه انجام نظافت منزل و راه پله

قبل از اینکه نظافتچی کار نظافت منزل و راه پله ها را شروع کند بهتر است مصالح به کار رفته در ساختمان مورد نظر را شناخته و سعی کند از شوینده هایی استفاده نماید که صدمات جدی به مصالح ساختمان وارد نکند. پس توصیه می شود نظافتچی هیچ گاه از جرم گیرهای اسیدی برای تمیز کردن پله ها به کار نبرد زیرا پله ها به مرور دچار خوردگی شده و ساکنان ساختمان مجبور خواهند بود پله ها را با پرداخت هزینه های بالا به کمک دستگاه سنگ ساب جلای دوباره بدهند، برای شروع کار نظافت منزل و راه پله ها  لازم است در ابتدا نظافتچی پله ها، پارکینگ، حیاط و یا هر قسمت دیگر ساختمان را با جاروی خشک جارو زده تا زباله ها از محیط جمع آوری شوند تا در زمان طی کشیدن، زباله ها آب سطل را خیلی کثیف نکنند.


نحوه انجام نظافت

برای اینکه نظافتچی در انجام وظایف خود مهارت کافی را نشان دهد بهتر است برای نظافت منزل و راه پله پس از جارو زدن  یک سطل تقریبا بزرگ را که تا نصفه حاوی آب و ماده شوینده غیر اسیدی مانند پودر ماشین لباس شویی و یا مایع سفید کننده است را برای طی کشیدن به کار ببرد. فرقی ندارد که ساختمان چند طبقه است تنها موردی که برای نظافت منزل و راه پله باید رعایت شود توجه به نکات نظافت و تمیز کردن هر قسمت از ساختمان به ترتیب می باشد. یعنی ابتدا تمیز کردن باید از آخرین طبقات شروع شود تا گرد و غبار و ریخت و پاش ها طبقات بالایی روی پله های زیرین ریخته و به نوبت تمیز شوند. استفاده از جارو ها و طی های مناسب کمک بسزایی را می تواند در نحوه تمیز کردن و شکل صحیح نظافت داشته باشد. گاهی اوقات نظافتچی ها بر روی مدل لوازم کار خود تاکید دارند و اصولا کار خود را با برخی وسایل مخصوص انجام می دهند به هر حال تهیه وسایلی که مورد نیاز نظافتچی باشد بر عهده مدیر ساختمان با هزینه ی سایر ساکنین ساختمان می باشد. افرادی که وظیفه نظافت منزل و راه پله را بر عهده می گیرند باید بدانند که  در هر قسمت از ساختمان بهتر است همراه با شستشوی کف، تمیز کردن قرنیزها، شیشه ها، کلید پریز، نرده ها و لامپ ها را هم انجام دهد و در کار خود سرعت عمل داشته باشند. موضوع مهمی که باید در مورد نظافتچیان خانم و آقا به آن اشاره شود رعایت ادب، امانتداری، اخلاق و احترام همچنین آراستگی ظاهر هر یک از نظافتچیان می باشد.

فواید نظافت راه پله و منزل

اگر چه نظافت منزل و ساختمان ها کار ساده ای به نظر می آید اما می تواند فواید زیادی را برای ساختمان و البته ساکنین ساختمان به همراه داشته باشد به فرض مثال زمانی که منزلی در یک ساختمان قرار است مورد معامله قرار گیرد بدون شک زمانی که مشتریان برای بازدید منزل و ساختمان مراجعه می کنند مکانی که تمیزتر و پاکیزه تر باشد بیشتر از هر چیزی باعث می شود تا مورد توجه خریدار قرار گیرد. نظافت راه پله ها بیشتر از هر قسمت دیگر ساختمان  در تصمیم گیری خریدار می تواند نقش موثری را ایفاء کند به طوری که بیشتر افراد به نظافت راه پله ها نظافت تجاری می گویند، از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد پس با نظافت منازل و راه پله از برخی صدمات و تخریب ها جلوگیری می شود و در حالتی که ساختمان نیازمند صرف هزینه های زیادی بشود با اندک هزینه ای مشکلات ساختمان نظیر نم، رطوبت، شکستگی شیشه ها، خرابی کلید پریز و….رفع خواهد شد.


مزایای نظافت راه پله و منزل

از نظر روانشناسان تمیز بودن منزل و محیط اطراف می تواند به انسان ها انرژی مثبت القاء داده و باعث آرامش روانی افراد گردد از آنجایی که همیشه آلودگی ها سبب می شوند تا بیماری های عفونی، قارچی و ویروسی شیوع پیدا نمایند، نظافت علاوه بر آرامش روح و روان می تواند سلامت انسان ها  را تضمین کند و از بروز انواع بیماری ها جلوگیری به عمل آورد. در نظافت منزل، تمیز کردن آشپزخانه بیشتر از هر قسمت دیگری به دقت و مهارت نیازمند است پس توصیه می شود برای نظافت آشپزخانه از شوینده های مناسب که سبب ضدعفونی و میکروب کشی می شود استفاده نمایید. حتما برای هر شخصی پیش آمده که گاهی اوقات  اشیاء با ارزشی را گم کرده و روزها به دنبال آن گشته اند اما بی فایده بوده و پیدا نشده است اما در زمان نظافت منزل با جا به جایی وسایل بسیاری از این اشیاء پیدا خواهند شد.

نیروهای با تجربه برای انجام نظافت منزل

کار نظافت منزل و راه پله ها آنچنان هم که اغلب مردم تصور می کنند کار ساده ای نیست زیرا در کنار زحمت زیادی که دارد باید با رعایت نکات اساسی کار نظافت انجام گیرد. معمولا نیروهای با تجربه برای انجام نظافت منازل و راه پله ها سعی کرده ابتدا وسایل مدرن را برای انجام کار خود انتخاب نمایند. اصولا شرکت های نظافتی بر این باورند که نیروهای نظافتچی خانم را برای تمیز کردن منزل و نظافتچی آقا را برای تمیز کردن راه پله ها و محیط های اطراف منزل به کار ببندند زیرا آقایان توان جسمی بالاتری داشته و می توانند در قسمت های مختلف ساختمان اجسام سنگین را جا به جا نمایند از طرفی خانم ها صبر و حوصله بیشتری دارند و می توانند قسمت های مختلف یک منزل اعم از سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و اتاق های خواب و سالن پذیرایی را با دقت بیشتری تمیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *