جهت کاهش انتقال میکرو ارگانیسم ها از وسایل و محیط اطراف، متدهای نظافت، ضدعفونی واستریلزاسیون مناسب مورد نیاز می باشد. نود درصد میکرو ارگانیسم ها در جرم های قابل مشاهده وجود دارند و هدف از نظافت روزانه محیط ریشه کنی یا کاهش این جرم ها می باشد. روش ها باید جهت احتمال آلودگی، با نوع ضدعفونی اختصاصی شود. بر این اساس بیمارستانها به چهار منطقه تقسیم می شوند.
سطوح مربوط به بخشهای بیمارستان شامل کف اتاق، دیوارها، مبلمان و سایر وسایل که به ظاهر تمیز و خشک میباشند از نظر خطر انتقال عفونت دارای ریسک پایین میباشند. وجود محیطی تمیز و مناسب برای اجرای استانداردهای بهداشتی و ضدعفونی لازم بوده و باعث اطمینان خاطر بیماران و سایر پرسنل میگردد.

روش ها باید جهت احتمال آلودگی، با نوع ضدعفونی اختصاصی شود. بر این اساس بیمارستانها به چهار منطقه
تقسیم می شوند.
– مناطقی از بیمارستان ها که تماس با بیمار ندارند (مثل پذیرش – پاویونها و کتابخانه) نظافت عادی توصیه میشود: منطقه A

– مکان نگهداری بیمارانی که عفونی نبوده یا حساسیت بالایی ندارند .لازم است روش هایی جهت نظافت این مکان ها به
کار گرفته شود که گرد و غبار ایجاد نکند .در این مکان باید هر گونه آلودگی با خون و مایعات دیگر بدن ضدعفونی شده و سپس نظافت انجام گیرد. منطقهB

– بخش های عفونی یا بیماران ایزوله ، نظافت با دیگر مواد مناسب و سپس محلول های ضدعفونی کننده لازم است جهت جلو گیری از انتقال و انتشار عفونت هر اتاق باید با وسایل جداگانه نظافت شود .منطقه C
– بیماران با حساسیت بسیار بالا(حفاظت بصورت ایزولاسیون)یا سایر مکان های محافظت شده از قبیل اتاق های عمل، اتاق های منطقه D: زایمان، بخش مراقبت های ویژه ، بخش نگهداری نوزادان نارس و بخش دیالیز که نیاز به استفاده از محلول های دترجت و ضدعفونی کننده دارد، لازم است در این مکان ها از وسایل نظافت مجزا استفاده شود.

 

سطوح مختلف بیمارستان:
شرایط بهداشتی اتاق های عمل بر اساس آیین نامه تاسیس بیمارستانها:
– کف : در کلیه قسمت های اتاق عمل بإید سالم بدون درز و شکاف- قابل شستشو – بدون زاویه در محل اتصال به دیوار و غیر قابل نفوذ به آب.
– دیوار: باید تا سقف کاشی کاری به رنگ روشن – سالم- بدون درز و شکاف و ترک خوردگی ومقاوم به مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده باشد.
– سقف: سالم -بدون درز و شکاف و ترک خوراکی به رنگ روشن و قابل شستشو باشد.
کلید و پریزهای برق ضد جرقه و دارای اتصال زمینی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *